Kiedy komplementariusz z innego kraju ma zagraniczny zakład w Polsce
Działania spółki komandytowej z siedzibą w Niemczech nie zawsze kreują zakład zagraniczny dla komplementariusza. Tym samym, może on nie być zobowiązany do stosowania polskich przepisów w zakresie cen transferowych.
Taką interpretację wydał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej 26 stycznia 2021 r. (0111-KDIB1-2.4010.477.2020.2.AK)
Wniosek o interpretację został złożony przez komplementariusza niemieckiej spółki komandytowej (dalej: spółka) mającego siedzibę w Niemczech (dalej: wnioskodawca). Spółka także działa na podstawie prawa niemieckiego. Podmiot ten jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, ale nie jest podatnikiem w rozumieniu ustawy o CIT. Wnioskodawca jest odpowiedzialny za zobowiązania spółki, nie posiada jednak bezpośredniego udziału w jej zyskach (całkowity udział przypada komandytariuszowi). Wynagrodzeniem komplementariusza jest ryczałt za przejęcie odpowiedzialności oraz sprawowanie zarządu spółki.
Przedmiotem działalności spółki jest bezpośrednie lub pośrednie nabywanie, posiadanie, zarządzanie i zbywanie nieruchomości. Spółka nie zatrudnia pracowników. Spółka nabyła nieruchomość w Polsce wraz z pozostałymi składnikami majątku. Wynajem tej nieruchomości generuje dochody spółki na terytorium Polski, jednak są one rozliczane przez komandytariusza, a zarządzanie nieruchomością odbywa się przez niezależny polski podmiot (polska sp. z o.o.) na podstawie odrębnej umowy.
Wnioskodawca zadał we wniosku o interpretację dwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta